SUKCESJA – CZĘŚĆ FIRMOWA

DOWIESZ SIĘ

– Czym jest zarząd sukcesyjny i czy jest Tobie potrzebny?

– Co dzieje się z firmą kiedy umiera jej właściciel/współwłaściciel ?

– Dlaczego w każdej firmie powinno zostać przeprowadzone doradztwo sukcesyjne?

SUKCESJA FIRMOWA W SKRÓCIE

  • I.

    Najbardziej niebezpieczna sytuacja ma miejsce jeśli w gronie spadkobierców są niepełnoletnie dzieci. Ważne decyzje dotyczące zarządzania firmą wymagają wtedy zgody sądu rodzinnego. Jest to ogromne utrudnienie, które może doprowadzić nawet do jej upadku.
    PRZYKŁAD
  • II.

    Zarząd sukcesyjny to forma tymczasowego kierowania przedsiębiorstwem po śmierci właściciela. Zarządca – czyli wskazana w odpowiedni sposób osoba – jest odpowiedzialny za prowadzenie przedsiębiorstwa do czasu uregulowania spraw spadkowych (max 2 lata). Daje to realne szanse na przetrwanie firmy. Ustawa weszła w życie 25.11.2018 r.
  • III.

    Polisa na życie jest najlepszym oraz najszybszym zastrzykiem środków finansowych. Bez podatków i bez czekania na podział spadku. Istnieją takie polisy na życie, z których można odzyskać 100% wpłaconych składek. Pieniądze z polisy mogą uratować firmę oraz przede wszystkim rodzinę, ale trzeba ją odpowiednio dopasować do potrzeb.
  • IV.

    Plan Sukcesji polega na tym, żeby wskazana osoba mogła odziedziczyć przedsiębiorstwo, ale bez długów. Wszystkie elementy tego planu powinny być odpowiednio ułożone oraz poprzedzone analizą wpływu prawa spadkowego na sytuację firmy.
    PRZYKŁAD
  • V.

    Mądrym rozwiązaniem dla spółek jest zapis o niedziedziczeniu udziałów oraz zabezpieczenie wspólników „polisą wzajemną”. W przypadku śmierci jednego wspólnika jego spadkobiercy zostają spłaceni a zapis umożliwia dalsze samodzielne prowadzenie spółki przez drugiego.
    PRZYKŁAD

WAŻNE

W przypadku likwidacji firmy trzeba spłacić wszystkie kredyty i zobowiązania oraz rozliczyć leasingi, a pracownikom należy się odprawa – spłacają to wszystko spadkobiercy.

W Polsce istnieją 2 miliony firm w formie działalności jednoosobowej, ale aż 800 miesięcznie jest wykreślanych z powodu śmierci właściciela. 70% firm rodzinnych nie przechodzi w ręce kolejnego pokolenia.

DALSZE KROKI DO DZIAŁANIA

  • ANALIZA
    Policz swoje zobowiązania (kredyty, leasingi) i zabezpiecz ich wysokość odpowiednią polisą na życie.

  • ZARZĄDCA SUKCESYJNY
    Ustaw zarządcę sukcesyjnego.

  • TESTAMENT
    Napisz testament. Własnoręcznie lub u notariusza.

  • DOKUMENTY
    Stwórz instrukcję sukcesyjną, pozbieraj ważne dokumenty i załóż segregator finansowy. Nie odkładaj tego w czasie. Zadbaj o dobre wzorce dla kolejnych pokoleń Twojej rodziny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat lub potrzebujesz pomocy w przejściu tych wszystkich dokumentów – zapraszam na konsultację lub do rozmowy telefonicznej. Chętnie pomogę!